Tkanina

Zobacz jak łatwo możesz uszyć portfel z korka.

zobacz jak możesz uszyć portfel z korka

W tym wpisie pokażę Ci w jaki sposób uszyć portfel, wykorzystując do tego piękny, naturalny materiał. Tkanina korkowa jest lekka, elastyczna, nie strzępi się i nie wymaga podwijania. Idealnie nadaję się na torby, portfele i elementy obuwia. Warto po nią sięgnąć szczególnie jeśli nie jesteś zwolennikiem skór zwierzęcych.  Dzięki tej instrukcji stworzysz wygodny i oryginalny portfel, o surowej formie i miłej w dotyku fakturze. Wrzuć go do swojej torebki lub sprezentuj  bliskiej osobie. Do dzieła!

 

tkanina korkowa pomysły z natury

 

Do tego projektu potrzebujesz:

– Tkaninę korkową- powinien wystarczyć kawałek o wymiarach 23 cm x 50 cm

– nić i igłę lub maszynę do szycia

– linijkę

– ołówek, lub długopis

– 2 kartki papieru A4 albo stara gazeta

– nożyczki

– dwa guziki na nity

JAK USZYĆ PORTFEL Z KORKA

1) Wykrój.

UWAGA! 

Wykrój, który tutaj przedstawiam, nie wymaga dodawania centymetrów na podłożenie materiału. Jest on przeznaczony do tkaniny korkowej, która się nie strzępi i można zachować ją w surowej formie, nie podwijając jej. Jeśli chcesz użyć innego materiału niż korek, musisz zmodyfikować ten wykrój. 

Stwórz wykrój swojego portfela, który później przeniesiesz na tkaninę. Na kartkach papieru narysuj i wytnij:

– tył kieszeni głównej- prostokąt o wymiarach 21 cm x 12 cm,

– przód kieszeni głównej- prostokąt o wymiarach 21 cm x 11 cm,

– kieszeń na bilon- prostokąt o wymiarach 17 cm x 10 cm, po obu stronach zaznacz linię zgięcia materiału po 2 cm na każde zagięcie,

– klapę kieszeni na bilon- prostokąt o wymiarach 9 cm x 5 cm, zaznacz linię zgięcia materiały przy dłuższym boku na szerokość 1 cm,

– kieszeń na karty- prostokąt o wymiarach 5 cm x 11 cm,

–  pasek zapięcia – prostokąt o wymiarach 10,5 cm x 2,6 cm, złóż go na pół i wytnij w łagodny łuk.

Poniżej zamieszczam graficzny schemat. Krzyżykami zaznaczyłam miejsce na nity oraz ich odległości od ścian.

 

 

elementy wykroju portfela pomysły z natury

 

Rozmieść elementy na lewej stronie tkaniny, odrysuj je i wytnij. Pamiętaj aby klapę wyciąć 2 razy a kieszeń na karty 4 razy! 

 

elementy portfela z korka

 

2) Nity, klapa i zapięcie.

Przyszyj nity, jedna ich część powinna znajdować się na prawej stronie jednej z klap, a druga na prawej stronie kieszeni na bilon. Drugą parę przyszyj na pasku zapinającym oraz tylnej części kieszeni głównej (na prawej stronie).

 

klapa i zapięcie portfela

 

Dwa kawałki klapy złóż ze sobą lewą stroną do lewej i obszyj dookoła. Pasek zapinający złóż na pół lewą stroną do lewej i obszyj dookoła.

3) Mocowanie klapy.

Do przedniej części kieszeni głównej przyszyj klapę. Zachowaj 0,7 cm odstępu od prawego boku kieszeni i 2 cm od górnego.

 

klapa portfela z korka

 

4) Kieszeń na bilon.

Złóż kieszeń według lini i przyszyj jej boki równo z klapą. Spodu nie zszywaj.

 

kieszeń na bilon portfela

 

kieszeń na bilon portfel z korka

 

5) Kieszenie na karty.

Na prawej stronie, przedniej kieszeni głównej, przyszyj pionowo kieszenie na karty. Zacznij od wewnętrznej, a potem kolejne dwie w jedno centymetrowych odstępach od siebie. Czwartą, zewnętrzną przyszyj tylko poziomo razem z pozostałymi.

 

kieszeń na karty krok 1

 

kieszenie na karty krok 2

 

kieszeń na karty krok 3

 

6) Pasek i tył kieszeni głównej.

Kanciasty koniec paska zapinającego, umieść na środku, prawej krawędzi, tylnej kieszeni. Możesz podkleić go taśmą dwustronnie klejącą, żeby się nie przesuwał, ale tylko i wyłącznie w miejscu, gdzie nie będziesz wkłuwać się igłą.

Tył przyłóż lewą stroną do lewej strony kieszeni przedniej i zszyj boki oraz spód. Złap jednocześnie spód kieszeni na bilon i kieszenie na karty.

 

tył portfela

 

portfel w środku

 

Twój portfel jest już gotowy! Gratuluję!

 

portfel z korka

 

jak uszyć portfel z korka

 

jak uszyć portfel z korka- pomysły z natury

 

 

Dzięki temu, że klapa mocno przylega do kieszonki, po jej zamknięciu monety nie wypadają z portfela. Kolejnym plusem jest to, że karty nie chowają się całkowicie do kieszeni, co ułatwia ich szukanie i wyciąganie. Kieszeń na banknoty jest bardzo głęboka i szeroka, co także mi się podoba. I do tego ta faktura jakby był z drewna. Cudo. To chyba jest mój portfel idealny. Mam nadzieję, że dla Ciebie również. Daj  znać w komentarzu jak Ci poszło. Powodzenia!

 

Może Ci się spodobać również