Tkanina

Jak uszyć plecak termiczny

jak uszyć plecak termiczny

Uwielbiam jeździć do parku na piknik albo spacer. Raz na jakiś czas wybiorę się też na plażę. Zabieram wtedy ze sobą owoce, sałatkę warzywną, czasami jakieś ciasto. Kto lubi „spocony” ser na kanapce albo łyk ciepłej wody w upalny dzień? Ja, nie. Dlatego postanowiłam zaopatrzyć się w torbę termiczną. Początkowo chciałam kupić ją w sklepie, ale nie znalazłam niczego co by mnie usatysfakcjonowało. Uszyłam więc plecak idealny.

Wygodny, ponieważ noszę go na plecach i nie muszę dźwigać plażowego ekwipunku a’la Pudzian. Duży i bardzo pojemny, zmieszczę w nim naczynie na sałatkę, dużą butelkę, sztućce, kubki i koc. Całoroczny,  bo w każdej chwili mogę wyjąć wkład i spakować się na wyjazd lub zakupy. Wygląda świetnie. Plecak uszyłam w stylu minimalistycznym z modną zawijaną klapą, charakterystyczną dla plecaków kurierskich. Materiał pochodzi z odzysku, był kiedyś hamakiem, którego niewielka część uległa zniszczeniu. To dość sztywna i gruba bawełna w naturalnym kolorze. Dopełnieniem i ozdobą zarazem są szelki i zapięcie. Wykorzystałam bawełniane paski parciane i metalowe brązowe sprzączki nadając całości rustykalnego klimatu.

 

JAK USZYĆ PLECAK TERMICZNY

Projekt.

Stwórz projekt swojego wymarzonego plecaka. Weź kartkę i ołówek, naszkicuj wzór tak jak potrafisz. Ustal jego wymiary. Określ wysokość i szerokość ścian i podstawy. Zaplanuj w jaki sposób ma się zapinać. Zapisz ile i jakich materiałów chcesz użyć, ich kolor i gramaturę.

Potrzebujesz:

materiał- polecam użyć grubszej tkaniny np. takiej na zasłony, a nie prześcieradło.

szelki np. taśma parciana o szerokości 4 cm i długości 3 m.

sprzączki i klamry – 2 sprzączki z przedziałką o szerokości takiej jak pasek, 3 sprzączki w kształcie litery D i 1 klamra do zapięcia.

nici–  kolor dobierz odpowiednio do tkaniny, jeśli chodzi o moc najlepiej sprawdzą się te przeznaczone do plecaków, toreb i tapicerek.

folia termiczna– z jednej strony posiada piankę, a z drugiej aluminium, kupisz ją np. w sklepie budowlanym.

akcesoria– nożyczki, miara, igła, kredka lub mydełko krawieckie.

maszyna do szycia.

wkłady do zamrażania.

żelazko– opcjonalnie.

Plecak termiczny materiały kopia

USZYJ WKŁAD TERMICZNY.

Masz już plan swojego projektu. Teraz przenieś go na materiał. Najpierw uszyj wkład z folii. Odmierz, odrysuj i wytnij potrzebne elementy. Potrzebujesz cztery foliowe kawałki o podanych niżej wymiarach. Pamiętaj aby pozostawić 1 cm materiału więcej na każdej ze ścian.

plecak termiczny wymiary na folii alumin

plecak termiczny kawałki folii

Teraz zszyj ze sobą kolejno poszczególne kawałki:

1. Przednią ścianę z przednią podstawą. Zszyj je ze sobą prawą stroną do prawej, pasującym bokiem, czyli 44 cm do  boku o długości 44 cm. Ze względu na to, że pianka nie chciała przesuwać się po ząbkach maszyny, ten etap szyłam ręcznie.

2. Tylną ścianę z tylną podstawą.

plecak termiczny zszyte boki-kopia

3. Otrzymałaś dwa wielkie foliowe kawałki o szerokości 44 cm i długości 55 cm. Teraz połącz je ze sobą zszywając prawą stroną do prawej dwa dłuższe boki.

4. U podstawy zszyj ze sobą dno. Następnie zagnij i przeszyj na nim trójkąty tak aby ich podstawa miała 16 cm długości, a wysokość ok. 10 cm. Trójkąty zagnij a rogi przyszyj do dna tak aby nie odstawały.

zszyty spód trójkąty

Tak powinien wyglądać wkład na zewnątrz i wewnątrz.

plecak termiczny wkład na zewnątrz

plecak termiczny wkład w środku

USZYJ PLECAK Z TKANINY.

Podobnie jak w poprzednich krokach wytnij potrzebne elementy z materiału. Plecak musi być odrobinę większy od wkładu termicznego po to abyś mogła go swobodnie wkładać i wyjmować. Dodaj również większy zapas materiału na szwy. Poniżej przedstawiam wymiary. Odmierz i odrysuj je na lewej stronie tkaniny. Następnie wytnij i obrzuć ściegiem zygzakowatym.

plecak termiczny wymiary na tkaninie

Zszyj ze sobą 1 x przedni bok z 1 x przednim spodem oraz 1 x tylni bok z 1 x tylnym spodem.

PASKI.

Przygotuj:

– pas 2 x po 90 cm na szelki,

– 28 cm na pas wzmacniający

– 2 x po 9 cm na paski u dołu szelek

– 28 cm na dolne zapięcie

– 23 cm na górne zapięcie

Wszystkie wymiary mają już uwzględniony zapas ok 3 cm na podwinięcie.

Zmontuj szelki, załóż sprzączki i zapięcie. Na tylnej ścianie plecaka ( na prawej stronie) przyszyj pas wzmacniający z szelkami i górnym zapięciem. Dolną część szelek przyfastryguj do  boków plecaka. Na przedniej ścianie ( na prawej stronie ) przyszyj dolne zapięcie plecaka.

plecak termiczny szelki

plecak termiczny wszyte szelki-kopia

Teraz zszyj boki plecaka, a następnie jego dno. Tak jak w przypadku wkładu, na lewej stronie materiału, stwórz trójkąty. Ich podstawę przeszyj maszyną, a rogi zagnij i przyfastryguj do dna. Wywiń całość na prawą stronę.

plecak termiczny trójkąty na dnie

Na koniec zajmij się klapą. Od góry odmierz 2 cm materiału, zagnij do wewnątrz, zaprasuj żelazkiem i przeszyj na maszynie. Następnie odmierz 15 cm, zagnij do wewnątrz, zaprasuj żelazkiem i jeśli chcesz przeszyj na maszynie. Ja tego nie zrobiłam, ponieważ przyfastrygowałam ręcznie tylko boki tak aby się klapa nie odwijała, a przy tym została jednolita faktura bez przeszyć.

Zamrożone wkłady należy włożyć do plecaka między rzeczy, które chcemy schłodzić. Wkład z folii można potraktować również jako usztywniającą podszewkę, która świetnie nadaje kształt i utrzymuje plecak w pionie.

jak uszyć plecak

plecak termiczny nad morzem

Mam nadzieję, że skorzystasz z tego pomysłu i Twój plecak posłuży Ci w całorocznych wojażach. Daj znać jak Ci poszło i proszę udostępnij tego posta dla innych.

Może Ci się spodobać również