Sznurek

Jak zrobić makramę na ścianę – nauka węzłów część 1

jak zrobić makramę na ścianę diy

W tym wpisie pokażę Ci jak zrobić makramę na ścianę za pomocą dwóch podstawowych węzłów. Nauczysz się węzła rypsowego, którego używa się do rozpoczęcia projektu oraz najpopularniejszego węzła płaskiego, za pomocą którego wypleciesz słupki, kwiatki lub siatkę. Zaczynamy!

 

JAK ZROBIĆ MAKRAMĘ NA ŚCIANĘ

Lista potrzebnych rzeczy jest krótka. Wystarczy sznurek, na początek grubszy od 4 do 5 mm o długości około 5 m, najlepiej bawełniany. Gałąź, kawałek listewki, rurki lub czegoś na czym chcesz zapleść makramę. Przydadzą się również nożyczki.

 

materiały do zrobienia makramy

 

WĘZEŁ RYPSOWY

Odmierz i utnij cztery sznurki o długości 120 cm i złóż je na pół. Wykonaj kroki 1, 2, 3 jak na zdjęciach poniżej.

1. Środek złożonego sznurka połóż na gałęzi.

2.  Zawiń sznurek do tyłu pod gałąź tak, aby powstała na dole pętla.

3. Przełóż przez pętle końcówki sznurka i zaciśnij.

 

jak zrobić węzeł rypsowy makrama

 

Tak powstał węzeł rypsowy, powtórz to z każdym sznurkiem, zaplatając je na gałęzi jeden obok drugiego. Otrzymasz cztery pary czyli osiem sznurków roboczych.

 

węzeł rypsowy makrama

 

WĘZEŁ PŁASKI

Zasada „pod” i nad” – ” nad” i „pod”

1. Do zrobienia węzła potrzebujemy dwie pary czyli cztery sznurki. Nazwałam je kolejno od lewej: lewy sznurek roboczy ( LSR), dwa kolejne sznurki to rdzeń i ostatni, prawy sznurek roboczy (PSR). Teraz wykonaj kroki, które przedstawiam na zdjęciu.

2. Weź do ręki prawy sznurek roboczy i przełóż go pod rdzeniem i nad lewym sznurkiem roboczym.

3. Następnie lewy sznurek roboczy przełóż nad rdzeniem i pod prawym sznurkiem roboczym. Zaciśnij pętle około dwa cm pod węzłem rypsowym.

 

jak zrobić węzeł płaski kroki 1, 2, 3

 

4. Teraz zacznij od lewej strony. Lewy sznurek roboczy przełóż pod rdzeniem i nad prawym sznurkiem roboczym.

5. Prawy sznurek roboczy przełóż nad rdzeniem i pod lewym sznurkiem roboczym.

6. Tak wygląda węzeł płaski. Zapleć go również w kolejnych dwóch parach.

 

jak zrobić węzeł płaski kroki 4, 5, 6

 

Dzięki różnym kombinacją zaplatania tego węzła możesz urozmaicić swoją makramę. Pokażę Ci teraz w jaki sposób uzyskać słupki oraz kwiatowy wzór.

Aby utworzyć kwiat zacznij nowy rząd makramy dzieląc sznurki na nowe pary. Od lewej: dwa pierwsze lewe sznurki pozostaw wolne, następnie masz lewy sznurek roboczy, dwa kolejne sznurki to rdzeń, prawy sznurek roboczy i na końcu pozostają dwa wolne sznurki prawe. Na nowej parze zapleć węzeł płaski jak wyżej. W kolejnym rzędzie, przejdź do „starych” par z pierwszego rzędu i również zapleć węzły płaskie na obu parach. Tak zaplecione sznurki utworzą kwiat.

Na zakończenie makramy zrób słupek. Wystarczy jeśli zrobisz węzeł płaski w tych samych parach jeden pod drugim. Dla wprawy pokombinuj z kolejnością rozpoczęcia tego węzła. Możesz np. pierwszy słupek zacząć od prawego sznurka, drugi natomiast od lewego.

 

jak zrobić makramę kwiat

 

jak zrobić makramę na ścianę- pomysły z natury

 

jak zrobić makramę diy

 

Rozmiar makramy i grubość sznurka dobrałam w taki sposób, aby pokazanie węzłów było jak najbardziej przejrzyste. Jeśli nabierzesz wprawy w zaplataniu, używaj grubszych sznurków do dużych projektów i analogicznie cieńszych do mniejszych projektów typu biżuteria lub mini makramy.

Przy tego rodzaju wpisach bawię się świetnie, dlatego chcę kontynuować „naukę węzłów”. Mam nadzieję, że wpis, jak zrobić makramę na ścianę, przypadł Ci do gustu i czegoś się nauczyłaś. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania napisz.

 

Może Ci się spodobać również